Sfrustrowana wątroba, czyli jak emocje rządzą Twoim zdrowiem

Sfrustrowana wątroba, czyli jak emocje rządzą Twoim zdrowiem
6 września 2017

Wątroba – organ przeobrażeń, zmian i odnowy na cielesnym i umysłowo-duchowym poziomie. Ograniczenie jej funkcjonowania niemal zawsze związane jest z odczuwaniem zmęczenia i wyczerpania. Z punktu medycznego uznawana jest za centralny organ w przemianie materii – zapewnia przekształcenie i transport wszystkich produktów odżywczych, których komórki naszego ciała potrzebują do życia i pozyskiwania energii. Przez swoją zdolność do odtruwania, wątroba wspiera także organy wewnętrzne i  krew. Leki, produkty przemiany materii, hormony i inne obciążenia środowiskowe są przez nią oczyszczane oraz odprowadzane przez pęcherzyk żółciowy oraz krew. Wszystko to dzieje się w nocy, w szczytowych godzinach pracy wątroby – pomiędzy godziną 1:00 a 3:00.

Zgodnie z Tradycyjną Medycyną Chińską wątroba odpowiada za:

  1. Oczy/widzenie – jeżeli wątroba jest zbyt gorąca, to oczy są zbyt suche, niezwilżone co może prowadzić do zapalenia spojówek, podwójnego widzenia, krótkowzroczności i katarakty;
  2. Mięśnie i ścięgna – wątroba kontroluje i odpowiada za prawidłowe napięcie mięśni – zaburzenie tego narządu może objawiać się silnymi skurczami lub zwiotczeniem mięśni, szczególnie podczas snu, ponadto zapalenie wątroby niemal zawsze przebiega z zapalenie ścięgien;
  3. Paznokcie – problem łamania się paznokci związany jest z krwią i jej nieodpowiednią jakością oraz ilością w wątrobie;
  4. Łzy – wątroba kontroluje wewnętrzne płyny, do których między innymi należą łzy, zaburzenia tego narządu powodują rozchwianie emocjonalne, a co za tym idzie, człowiek staje się płaczliwy;
  5. Narządy płciowe – wątroba na poziomie hormonalnym ma związek z przysadką mózgową – naczelnym gruczołem regulującym większość hormonów – przy zaburzeniach wątroby dochodzi do obniżenia potencji, oziębłości seksualnej, problemów z miesiączkowaniem, tworzenia się torbieli i mięśniaków w macicy.

Wątroba to organ najbardziej wrażliwy na zastój – nie lubi zbyt długiego przebywania w spionizowanej pozycji ciała, a także długiego przebywania w stanie czuwania bez możliwości położenia się. Takie działania mogą doprowadzić do zablokowania wątroby – zastoju krwi, która siłą ciężkości gromadzi się w wątrobie bez możliwości swobodnego przepływu. Pojawiają się żylaki i chroniczne zaparcia oraz uporczywe wzdęcia.

Sekret tkwi w emocjach

Chińczycy mówią, że wątroba jest miejscem duszy i emocji. Każda emocja związana jest z wątrobą, a ludzie mający z nią problemy są osobami, które reagują bardzo emocjonalnie.

Szczególnie istotnymi emocjami dla wątroby są: wściekłość, gniew, złość, zazdrość, żądza posiadania i zatrzymywania – i to one są głównymi przyczynami chorób wątroby i pęcherzyka żółciowego.

Człowiek chorujący na wątrobę powinien sobie zadać następujące pytania:

W jakich obszarach straciłem umiejętność właściwego wartościowania i oceniania?

Gdzie nie potrafię już rozróżnić tego, co jest dla mnie do zniesienia i tego, co jest dla mnie trujące?

Gdzie popadam w nadmiar, w za-wiele, gdzie chcę zbyt wiele (zbyt duże oczekiwania), gdzie dotyka mnie brak umiaru?

Czy brakuje mi jedności z moim obszarem religii, pra-zasady, światopoglądu?

W aspekcie umysłowym wątroba jest równie wrażliwa na  uczucia tłumionego gniewu, agresji, frustracji. Dlaczego? Gdy pozwalasz sobie na chwilę agresji, rozpalasz swoją wątrobę, która jest wtedy szczególnie narażona na wszelkiego rodzaju stany zapalne. Podobnie dzieje się gdy dostarczasz jej zbyt wiele ostrych, rozgrzewających przypraw lub alkoholu. Przykład: kobieta lubiąca pikantną kuchnię, która tłumi emocje, z pewnością będzie miała dolegliwości związane z miesiączkowaniem: bóle menstruacyjne, skrzepy, skłonność do nadżerek, cyst w jajnikach. Tym samym lecząc jakże popularną nadżerkę szyjki macicy nie należy zapominać o terapii zastoju chi w wątrobie.

Wątroba jest organem kompetentnym w planowaniu, organizacji i kreatywności, gdyż przejawiana jest przez nią siła wyobraźni. Można to zaobserwować u ludzi z osłabioną energią wątroby, którzy najbardziej kreatywni są w nocy, pomiędzy 1:00 a 3:00 godziną, tj. w czasie maksymalnym wątroby.

Niejednokrotnie u osób z zaburzeniami  energii wątroby można zaobserwować osłupienie, niezdolność do dostrzegania spraw koło siebie i elastycznego reagowania, brak zdolności do podejmowania rozstrzygnięć, nieśmiałość i stronienie od ludzi. Z kolei siła pęcherzyka żółciowego ujawnia się odwagą i zdolnością do szybkich i trafnych decyzji.

Właściwe podejście

To co lubi wątroba to spokój, odprężenie, opanowanie. Jest to organ, który jako jedyny regeneruje się i wypoczywa w pozycji leżącej.

Zatem co zrobić aby utrzymać wątrobę w zdrowiu lub pomóc jej w regeneracji?

Na to pytanie nie ma łatwych odpowiedzi, a już na pewno uniwersalnych. Każdy z nas jest inny – właściwa terapia powinna brać pod uwagę naszą historię – od przebytych chorób, przyjmowanych leków, zanieczyszczeń środowiskowych, stosowanej diety, aktywności fizycznej – po cechy naszego charakteru – to jak sobie radzimy z problemami, jaki stosunek mamy do otoczenia, ludzi, religii, jakie mamy plany na przyszłość i traumatyczne przeżycia z przeszłości. Dopiero analizując wszystkie te czynniki odnaleźć możemy klucz do naszego zdrowia. Jeśli dieta to tylko dopasowana indywidualnie. To, co dla jednego będzie „zdrowe” dla nas może być zbyteczne lub nawet szkodliwe. A przecież jedzenie powinno być lekarstwem i prowadzić do osiągnięcia równowagi: gorąco – chłodzić, zimno – rozgrzać, zastój – rozproszyć, niedobór – uzupełnić, nadmiar – zredukować, wilgoć – osuszyć, suchość – nawilżyć. W całym tym procesie mogą pomóc zioła, witaminy, aminokwasy, posty. Nie obędzie się jednak bez pracy nad własnymi emocjami oraz wprowadzeniem aktywności fizycznej. Być może potrzebna będzie pomoc osoby trzeciej: psychologa, terapeuty, coacha. Choć trudny, jest to jednak bardzo istotny filar zdrowia, który może zadecydować o naszym sukcesie bądź porażce.

Ruch

Szczególnie pomocne mogą się okazać starochińskie techniki ćwiczeń uzdrawiających – Qigong.

W starożytnych Chinach wierzono, że poprzez pewne ruchy ciała, koncentrację oraz różne techniki oddechowe człowiek mógł osiągnąć równowagę fizyczną, duchową oraz metaboliczną. Te techniki były rozwijane poprzez sprawdzanie możliwości ciała oraz naśladowanie ruchów i zachowań różnych zwierząt. Wiedza była przekazywana od mistrza do ucznia. Ten stopień rozwoju nazwano Qigong.

Obecnie ćwiczenia Qigong uprawia się najczęściej z myślą o korzyściach zdrowotnych. Stanowią one nie tylko formę profilaktyki, pomocną w utrzymaniu dobrego samopoczucia i sił żywotnych, ale także środek terapii w wielu schorzeniach. Wykorzystuje się zarówno ćwiczenia tradycyjne, jak i opracowane na ich bazie metody nowoczesne. Szerokie zastosowanie mają ćwiczenia rozwinięte w kręgach medycznych, ściśle związane z teoriami tradycyjnej chińskiej medycyny (yijia qigong – qigong medyczny). Zdrowotne działanie Qigong zostało oficjalnie uznane za technikę leczniczą w chińskich szpitalach w roku 1989. Jest przedmiotem w głównych uniwersytetach medycznych. Po latach debat, rząd Chin ogłosił w 1996 roku Qigong jako oficjalną część Narodowego Planu Zdrowia.

A czym dla Ciebie jest zdrowie?

Czy aby na pewno tylko „brakiem choroby”, czy jednak pełnym dobrostanem fizycznym, psychicznym, społecznym i duchowym?

Do poczytania:

„Tradycyjna Medycyna Chińska” Zbigniew Królicki

„Medycyna między Wschodem a Zachodem” Wiesława Stopińska

„Choroba Twoim przyjacielem” dr Thorwald Dethlefsen, dr Ruediger Dahlke