Naturalnie o tarczycy

Naturalnie o tarczycy
1 17 sierpnia 2017

Chorujesz na niedoczynność lub nadczynność tarczycy? Twój lekarz powiedział, że do końca życia wystarczy przyjmować przepisane leki a wszystko wróci do „normy”? A jak wygląda to w praktyce? Włosy dalej wypadają, we znaki dają się ciągłe przemęczenie, senność, zawroty głowy, kołatanie serca… a do tego ta nerwica, a może to już depresja? Poza tym, u osób cierpiących na zaburzenia pracy tarczycy często występują objawy, których nigdy nie powiązalibyśmy z tarczycą: refluks, niedobory składników odżywczych, anemia, przepuszczalne jelito, alergie pokarmowe, choroby błon śluzowych jamy ustnej i hipoglikemia…

Czy wiesz jaki wpływ mają choćby witaminy i minerały na produkcję hormonu tarczycowego? Myślisz, że Twój lekarz to wie? Zapytaj, sprawdź 🙂

My już dziś pokażemy Ci dlaczego pomiary niedoborów składników odżywczych i  ich uzupełnianie w diecie są dla nas tak ważne.

Naturalne podejście do terapii chorób tarczycy oraz konwencjonalne metody leczenia mają wspólny cel – dopilnowanie, aby tarczyca produkowała odpowiednią ilość tyroksyny (T4), która może być skutecznie zamieniona w trójjodotyroninę (T3). Aby wszystkie te procesy przebiegały sprawnie, niezbędne są witaminy, minerały i pierwiastki śladowe w odpowiednich ilościach.

Leki to nie wszystko

Do produkcji i prawidłowego działania hormonu tarczycowego niezbędne są m.in.:

Cynk – jego brak zaburza przejście T4 do aktywnego T3 i przyczynia się do zwolnionego metabolizmu białek, niezbędny do produkcji TSH, zostaje nadmiernie zużyty u osób z Hashimoto.

Żelazo/Ferrytyna – niezbędne do transportu tlenu w organizmie, bierze udział we wzroście i różnicowaniu komórek, obecność zmagazynowanej formy żelaza czyli ferrytyny jest niezbędna do transportu jądra komórkowego i utylizacji hormonu T3.

Magnez – bierze udział w tworzeniu hormonu tarczycowego, niezbędny do metabolizmu wapnia, fosforu, sodu, potasu i witaminy C, zapewnia prawidłową czynność nerwów i mięśni.

Mangan – bierze udział w procesie tworzenia tyroksyny, wpływa na uczynnianie enzymów koniecznych do prawidłowego działania biotyny, witaminy B1 i witaminy C, utrzymuje właściwą strukturę kości, wpływa na odruchy mięśniowe, poprawia pamięć, obniża pobudliwość nerwową.

Chrom – współdziała z insuliną w procesie metabolizmu glukozy, bierze udział w transporcie białek, wpływa na proces wzrostu, zapobiega spadkowi ciśnienia tętniczego.

Health food for flu and cold remedy cures high in antioxidants and vitamin c with tablets, medicinal herbs and spices in heart shaped dishes.

Selen – katalizuje produkcję aktywnej formy hormonów tarczycy (przemianę z T4 do T3), chroni tarczycę przed destruktywnym działaniem nadtlenku wodoru poprzez tworzenie selenoprotein.

Potas – wraz z sodem reguluje równowagę wodną organizmu i utrzymuje prawidłowy rytm serca, bierze udział w produkcji hormonu tarczycowego.

Jod – jeden z najważniejszych składników budujących hormony tarczycy, jego niedobór prowadzi do niedoczynności tarczycy, wola u szkodzenia mózgu, nadmiar może wywołać chorobę Hashimoto.

Witamina A – jest niezbędna do produkcji TSH oraz wchłaniania jodu i tyrozyny z przewodu pokarmowego.

Witamina B2 – niezbędna do wydzielania hormonu tarczycowego.

Witamina B3 – niezbędna w procesie metabolizmu.

Witamina B6 – potrzebna w procesie łączenia tyrozyny i jodu, aby mogła powstać tyroksyna.

Witamina B12 – potrzebna w zapobieganiu anemii.

Witamina C – utwardza tkankę łączną, zapobiegając krwawieniu ze ścian kapilar tarczycy; wspomaga wchłanianie żelaza i cynku, zmniejsza ilość metali ciężkich i toksycznych związków chemicznych w organizmie.

Witamina D3 – jej niedobór związany jest z nieprawidłową funkcją układu immunologicznego, istnieje bezpośrednia zależność pomiędzy witaminą D a patogenezą choroby autoimmunologicznej tarczycy.

Witamina E – niezbędna do produkcji TSH i wchłaniania jodu.

Co na to medycyna?

Niestety, żadne z produkowanych leków na schorzenia tarczycy nie przewidują uzupełniania w/w składników odżywczych. Czy w takim razie istnieje w ogóle szansa na wyzdrowienie? Z punktu medycyny konwencjonalnej, w większości przypadków – nie. Leczenie jest objawowe, polegając tylko na kontroli poziomu TSH – kiedy wzrasta, zwiększana jest dawka leku, kiedy spada lek jest redukowany.  Bo przecież, kto by leczył pacjenta na podstawie jego samopoczucia, kondycji fizycznej? Niestety, do tego naszej konwencjonalnej medycynie jeszcze daleko, na szczęście pojawiają się już pierwsze zwiastuny nowej fali z zachodu, określanej mianem medycyny holistycznej 🙂

Jak sobie z tym poradzić samemu?

Jak zawsze masz wybór – możesz zbadać jakie masz niedobory np. dzięki Kwantowej Analizie Składu Ciała i zacząć je uzupełniać – naturalnie w pożywieniu lub w dobrej jakości suplementach. Ważnym jest, aby robić to mądrze i najlepiej pod okiem naturopaty, który odpowiednio dobierze właściwe terapie naturalne.

Daj szansę swojemu organizmowi na odbudowę i regenerację w sposób naturalny 🙂

Do poczytania:

Elizabeth Wetherell  „Tarczyca. Jak rozpoznać objawy choroby”

Izabella Wentz „Zapalenie tarczycy Hashimoto”

Earl Mindell „Biblia witamin”