Menopauza – 7 superrecept, o których jeszcze nie słyszałaś!

Menopauza – 7 superrecept, o których jeszcze nie słyszałaś!
31 maja 2019

Menopauza – czy to już?

Czy wiesz kiedy tak naprawdę zaczyna się menopauza i jak obliczyć jej początek? Start okresu menopauzy uznaje się dzień po zakończeniu ostatniej miesiączki, przy czym data ta ustalana jest wstecz, po dwunastu miesiącach, w których nie doszło do menstruacji. Najczęściej dochodzi do tego w okolicach 50-tego roku życia i jest to początek wielkich zmian w życiu kobiety.

Okres przed menopauzą określa się mianem perimenopauzy lub premenopauzy. To właśnie wtedy dochodzi do zmian w cyklu menstruacyjnym, a miesiączki mogą występować częściej lub nieregularnie i być dłuższe bądź bardziej obfite niż zazwyczaj. W okresie premenopauzy nieregularna jest także owulacja, a produkcja hormonów rozrodczych – zwłaszcza progesteronu, choć także estrogenu i testosteronuzaczyna spadać.

Kobiety w okresie okołomenopauzalnym i samej menopauzy mogą mieć wiele różnych objawów. Najczęstszym z nich są uderzenia gorąca. Szacuje się, że u 75% kobiet występują one przez około 2 lata, a u kolejnych 25% przez 5 (!) lub więcej. Do innych symptomów menopauzy zaliczamy depresję, zmęczenie, suchość pochwy, kołatanie serca i wahania nastroju. Niektóre z nich mogą dawać o sobie znać nawet przez kilka lat…

7superrecept na menopauzę

Nie taka menopauza straszna jak ją malują.

O tym, że każda kobieta reaguje inaczej na skoki hormonów nikogo nie trzeba przekonywać. Wiemy to już, z różnych postaci PMS, objawów ciąży, czy owulacji.

Kobiecy organizm, będący w stanie homeostazy – zdrowy, właściwie odżywiony, aktywny fizycznie, w okresie menopauzy wiele może sobie skompensować. Dzięki funkcji nadnerczy może wytwarzać prekursory hormonów (pregnenolon, DHEA i inne), które następnie przekształcane są w estrogen, progesteron i testosteron. Jeśli kobieta w naturalny sposób wspomaga ten proces, może znacząco zwiększyć swoją szansę uniknięcia zażywania leków, które są potencjalnie niebezpieczne. Cała magia polega na właściwym podejściu do własnego organizmu – wspierania go aktywnością, właściwą dietą i higieną życia.

Niestety, mimo że syntetyczne hormony przepisuje się dziś rzadziej niż kiedyś, wielu lekarzy wciąż próbuje leczyć uderzenia gorąca za pomocą antydepresantów mogących powodować pobudzenie, myśli samobójcze, nudności, biegunkę, bezsenność, zmniejszenie popędu płciowego oraz opóźnienie lub całkowitą niezdolność do osiągnięcia orgazmu. Niektóre badania mówią o jeszcze poważniejszych skutkach, takich jak osłabienie kości czy zwiększone ryzyko zachorowania na raka piersi. Jeśli troszczysz się o swoją przyszłość – nie czekaj do menopauzy! Działaj tu i teraz. Sprawdź czego brakuje w Twoim organizmie i co Cię truje – wykorzystaj moc natury. Biorezonans: Kwantowa Analiza Składu Ciała i Test Ekspress Scanning odkryją prawdę o Twoim zdrowiu!

7 superrecept na menopauzę

Diagnozuj – biorezonans na menopauzę?

Leczenie menopauzy zawsze powinno łączyć się z indywidualnym podejściem do organizmu kobiety. Podstawą rozpoczęcia leczenia powinny być badania, które pomagają w określeniu szczegółów zaburzeń równowagi hormonalnej. Im więcej informacji o tym co zachodzi w Twoim ciele tym lepiej! Nie bój się łączyć konwencjonalnych metod diagnostycznych z tymi alternatywnymi – mnogość informacji i różne podejścia działają tylko na Twoją korzyść. Spośród tradycyjnych metod diagnostyki menopauzy nie zapomnij o:

1.

Badanie poziomu hormonów (tarczycy, DHEA, kortyzolu, testosteronu, IGF-1, estrogenu, progesteronu) – analiza śliny, krwi lub moczu,

2.

Pełne badanie biochemiczne krwii wraz z morfologią krwii obwodowej,

3.

Panel tarczycowy – analiza krwi, śliny lub moczu,

4.

Profil sercowo-naczyniowy  – badanie krwi,

5.

Badanie moczu w celu oznaczenia markerów resorpcji kości,

6.

Badanie gęstości kości metodą DEXA

Dodatkowo – badanie biorezonansem takie jak Kwantowa Analiza Składu Ciała, może być kluczowe w uchwyceniu przyczyn zaburzeń hormonalnych. Kwantowa Analiza Składu Ciała, poprzez określenie parametrów witamin, pierwiastków, poziomu ich wchłanialności oraz metabolizmu, umożliwia ich właściwe wyrównanie, co jest postawą w terapii menopauzy. Jest to diagnostyka przyczynowa, sięgająca do pierwotnych zaburzeń organizmu. Bardzo często, objawy menopauzy nasilają się z powodu niedoborów pierwiastków, braku enzymów czy towarzyszących stanów zapalnych. Warto zadbać o to, aby w tym wymagającym okresie, organizm był wolny od infekcji pasożytniczych, grzybiczych i bakteryjnych oraz nie obciążały go szkodliwe toksyny. Biorezonans w postaci Testu Ekspress Scaninng to szybka i bezinwazyjna diagnostyka pasożytów. Wyniki testu pozwalają zaplanować indywidualny plan terapii oczyszczającej, uwzględniając toczące się stany zapalne, niedobory oraz stan mikrobioty.

Biorezonans kwanowa analiza składu ciała

W przypadku kobiet odczuwających łagodne bądź umiarkowane objawy menopauzy, skuteczne okażą się terapie ziołowe, witaminowe oraz kuracje oparte na środkach homeopatycznych. Warto pamiętać, że taka kuracja ma na celu zrównoważenie wszystkich hormonów w ciele kobiety. Ziołoterapia jako terapia holistyczna, traktuje organizm jako całość, wpływając na jego wszelkie aspekty. W przypadku silniejszych objawów menopauzy, skuteczniejszym może być stosowanie naturalnego progesteronu oraz wspomnianych już prekursorów (pregnenolon, DHEA).

Żywność, która leczy!

Nie licz kalorii. Zamiast tego skup się na produktach organicznych. Zwiększ spożycie pokarmów roślinnych: warzyw, owoców, pełnych ziaren (wyklucz jednak nośniki glutenu), orzechów, pestek i źródeł nienasyconych kwasów tłuszczowych. Zawarte w nich fitoestrogeny zadbają o równowagę hormonalną. Nie zapomnij o siemieniu lnianym – spożywaj dziennie 40 gram mielonego siemienia lnianego, a nie tylko pobudzisz perystaltykę jelit ale także złagodzisz uderzenia gorąca. Wzbogacenie jadłospisu o tofu, miso, tempeh i inne produkty z fermentowanej soi także może redukować uczucie gorąca. Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe chronią serce i sprawiają, że skóra jest gładsza – oprócz ziaren lnu, nie zapomnij o ich zdrowym źródle w postaci ryb zimnowodnych. Witamina E reguluje proces produkcji estrogenu. Przygotowując dressing do sałatek warzywnych, wykorzystaj bogate w nią oleje z orzechów i nasion, tłoczone na zimno.

Jeśli szukasz więcej informacji o świadomym żywieniu sprawdź artykuł o diecie PALEO.

Czego unikać? Wszystkiego co wysokoprzetworzone, nafaszerowane konserwantami, z długą listą E-ulepszaczy, hormonów i antybiotyków. Dodatkowo – dobrym nawykiem jest rezygnacja z produktów rafinowanychbiałej mąki, cukru, białego ryżu. Jeśli wykluczysz produkty zawierające gluten oraz laktozę, z dużym prawdopodobieństwem zredukujesz nie tylko wagę ale i stany zapalne. Dodatkowo, Twoja tarczyca i mikroflora jelitowa, będą Ci bardzo wdzięczne.

Naturalne superrecepty na menopauzę!

#1 Pluskwica groniasta (Cimicifuga Racemosa)

Badanie na 629 kobietach znajdujących się pod opieką 131 lekarzy wykazało, że pluskwica groniasta złagodziła wiele objawów menopauzy u 80% pacjentek w ciągu 6-8 tygodni. Pluskwica poradziła sobie między innymi z uderzeniami gorąca, bólami i zawrotami głowy, kołataniem serca, nerwowością, dzwonieniem w uszach, niespokojem, bezsennością i depresją. Inne badanie, przeprowadzone na grupie 80 kobiet w okresie menopauzy wykazało, że pluskwica łagodzi objawy skuteczniej niż placebo oraz lek hormonalny.

Stosowanie pluskwicy wg dr Henryka Różańskiego:

Sproszkowane kłącze (korzeń) – Pulvis Cimicifugae racemosae: 15-30 gran (0,9375-1,875 gram).

Nalewka z pluskwicyTinctura Cimicifugae racemosae 1:10: 10 ml 2 razy dziennie lub 1 drachma aptekarska tj. 3,8 g 2 razy dziennie. Tinctura Cimicifugae racemosae 1:5: 4-6 ml 2 razy dziennie.

Wyciąg gęsty z pluskiwcyExtractum fluidum Cimicifugae racemosae 1:1: 2 ml 2 razy dziennie.

Wyciąg suchy z pluskwicy Extractum siccum Cimicifugae racemosae: 250-500 mg dziennie.

& superrecept na menopauzę

#2 Krem z naturalnym progesteronem

Progesteron naturalny zawarty w kremie chroni organizm przed działaniem estrogenu , poprawia samopoczucie, pomaga w przywróceniu równowagi hormonalnej , psychicznej i fizycznej. Eliminuje również, lub w znacznym stopniu zmniejsza stres. Naturalny progesteron w postaci kremu bardzo łatwo i szybko jest wchłaniany przez skórę. Gromadzi się w podskórnej tkance tłuszczowej, skąd w miarę potrzeb organizmu przechodzi do krwi. Podanie preparatu przez skórę utrzymuje stały poziom progesteronu we krwi. Pomiary poziomu progesteronu w ślinie wykazują jego wzrost w ciągu 4 godzin po zastosowaniu kremu progesteronowego. Poziom utrzymuje się przez 4 godziny, a następnie w ciągu kolejnych 4 godzin stopniowo spada. Tak więc dwie dawki kremu dziennie (rano i wieczorem) utrzymają stały poziom progesteronu przez całą dobę.

Jedno z podwójnie ślepych badań wykazało, że krem z transdermalnym naturalnym progesteronem łagodzi uderzenia gorąca u 83% kobiet (skuteczność placebo wyniosła zaledwie 19%). Naukowcy stwierdzili również, że naturalny progesteron zapobiega powiększeniu się endometrium (wyściełającej macicę błony śluzowej) u kobiet przyjmujących syntetyczny estrogen w okresie pomenopauzalnym.

Kobiety w okresie perimenopauzy powinny smarować 1/4 łyżeczki (ekwiwalent 20 miligramów) wewnętrzną stronę nadgarstków i przedramion 1-2 razy dziennie od 14. do 28. dnia cyklu.

W okresie menopauzy dawka pozostanie niezmienna, a hormon powinien być wcierany 2 razy dziennie przez 3-4 tygodnie każdego miesiąca.

Pacjentki po menopauzie powinny stosować 1/8 łyżeczki (10 miligramów) raz dziennie przez 3 tygodnie każdego miesiąca.

Naturalny progesteron w kremie nie powoduje żadnych działań i skutków ubocznych. Nie ma przeciwwskazań do stosowania go z innymi lekami również hormonalnymi.

#3 Niepokalanek (vitex)

Oficjalnym surowcem zielarskim jest owoc niepokalanka, z którego sporządza się wyciąg płynny i suchy. Suche owoce można także zażywać po sproszkowaniu w dawce 250-500 mg 1-2 razy dziennie. Wybierając odpowiedni produkt warto szukać preparatów opartych na wyciągach standaryzowanych na zawartość glikozydów irydoidowych lub diterpenów – to one będą wykazywały najwyższą skuteczność. Niepokalanek wykazuje działanie dopaminergiczne (receptory D2), estrogenne (receptory alfa i beta), zmniejsza wydzielanie prolaktyny.

Dodatkowo, niepokalanek hamuje rozwój bakterii, np. Bacillus cereus, Bacillus megaterium, Escherichia coli, Staphyllococcus aureus, działa fungistatycznie, np. wobec Candida albicans. Co ciekawe wykazano, iż niepokalanek hamuje TRH (tyreoliberynę), czyli hormon uwalniający tyreotropinę TSH. Niepokalanek w połączeniu z Sarsaparilla, Cyanotis arachnoides i Catalpą daje dobre efekty w leczeniu choroby Hashimoto.

Codziennie zażywaj 160-240 miligramów sproszkowanego ekstraktu o 0,6% zawartości aukubiny. Vitex złagodzi uderzenia gorąca i zapobiegnie obfitemu miesiączkowaniu w okresie perimenopauzy. Nie zażywaj go jeśli stosujesz farmakologiczne środki antykoncepcyjne.

7 superrecept na menopauzę

#4 Maca (Lepidium peruvianum)

Maca to roślina stosowana w ludowej medycynie Peru od ok. 2000 lat. Korzeń macy zawiera: 18% białka, 76,5% węglowodanów, 5% tłuszczu i 8,5% błonnika. Jest źródłem wielu substancji odżywczych, zawiera: 20 aminokwasów, łącznie z 8 niezbędnymi, polisacharydy, witaminy B1, B2, B3 C, E, minerały: wapń, magnez, potas, cynk, mangan, fosfor, selen, sód, jod i miedź.

Unikatowe składniki macy zwiększają ukrwienie narządów płciowych, przez co maca zaliczana jest do afrodyzjaków. Udowodniono naukowo, że podnosi libido i sprawność seksualną skuteczniej niż farmaceutyki, a jej działanie jest długoterminowe. Ponadto, zawarte fitosterole działają estrogennie, co jest wykorzystywane w leczeniu i profilaktyce dolegliwości przekwitania.

Jednym słowem – maca opóźnia menopauzę i skutecznie redukuje jej nieprzyjemne symptomy – bezsenność, huśtawki nastrojów, fale gorąca, zwiększoną potliwość.

Spożywaj 500 mg ekstraktu 2 razy dziennie, pozwoli to na złagodzenie objawów menopauzy.

#5 Pueraria mirifica

Popularna w Tajlandii i strefach ciepłego klimatu roślina strączkowa zawierająca fitoestrogeny regulujące poziom hormonów. Na zachodzie zdobyła popularność jako naturalny środek powiększający biust. Roślina ta, stosowana od wielu lat w Tajlandii jako środek leczniczy, pomaga złagodzić zmiany zachodzące podczas menopauzy w obrębie tkanek pochwy.

W toku badania na 82 kobietach po menopauzie, które cierpiały na atrofię pochwy, żel dopochwowy zawierający wyciąg z Pueraria mirifica po 3 miesiącach stosowania znacząco zmniejszył objawy. Inne badanie wykazało zaś, że preparat ten skutecznie ograniczył symptomy po 6 miesiącach.

Kolejne z badań wykazało, że już 50-100 miligramów dziennie w ciągu 6 dni skutecznie łagodzi uderzenia gorąca i nocne poty.

6# Żeń-szeń amerykański (Panax quinquefolius)

Żeń-szeń amerykański, czyli pięciolistny występuje w Ameryce Północnej, na leśnych terenach górskich. Rdzenni Amerykanie od wieków wykorzystywali korzenie tej rośliny jako lek przeciwbólowy, przeciwzapalny, na lepsze trawienie a nawet na podniesienie libido.

Z upływem lat i w miarę poznania tej rośliny, odkryto jej inne fascynujące właściwości. Żeń-szeń wykazuje działanie adaptogennerozładowuje stres i napięcie oraz wspomaga koncentrację i pamięć. Wspomaga pracę nadnerczy, zwiększa poziom energii, odpręża układ nerwowy i ma właściwości chłodzące, niezbędne w trakcie menopauzy. Stabilizuje poziom cholesterolu oraz przyspiesza regenerację wątroby. Zwalcza wolne rodniki, opóźnia procesy starzenia oraz zapobiega stanom zapalnym. Wspiera w leczeniu bezpłodności obu płci, zwiększając ilość plemników, pomagając przy braku menstruacji oraz przy niedoczynności jajników.

Przyjmuj 600-1200 miligramów dziennie produktu standaryzowanego.

#7 Remania kleista (Rehmannia glutinosa)

Remania kleista (chin. Sheng Di Huang) należy do rodziny trędownikowatych Scrophulariaceae. Jest jednym z najpopularniejszych chińskich ziół tonizujących, należy do podstawowych 50 roślin leczniczych TMC.

7 superrecept na menopauzę

W tradycyjnej medycynie chińskiej zioło to było i jest traktowane jako środek adaptogenny o działaniu odżywczym na ciało i poprawiającym samopoczucie, zwiększającym witalność. Remania reguluje wydzielanie kortykosteroidów, chroni korę nadnerczy przed atrofią. Ponadto używana jest w leczeniu takich zaburzeń hormonalnych, jak menopauza, czy zaburzenia poziomu hormonów tarczycy. W mieszankach ziołowych, np. z nasionami żywotnika, czy głożyny pospolitej, leczy się remanią bezsenność oraz palpitacje.

Korzeń remanii wykazuje ochronny wpływ na wątrobę. Stosowany jest jako leczenie wspomagające w nowotworach tego narządu, ponieważ wpływa hamująco na proliferację komórek nowotworowych oraz pobudza ich apoptozę. Rehmania glutinosa jest od wielu lat stosowana w tradycyjnej chińskiej medycynie jako środek przeciwcukrzycowy, skutecznie obniżający poziom cukru we krwi. Obniża także ciśnienie krwi, a także poziom cholesterolu, poprawia krążenie krwi w mózgu oraz krążenie wieńcowe. Korzeń wraz z innymi lekami ziołowymi przepisywany jest w anemii, krwiopluciu oraz w chorobach ginekologicznych. Wykazuje aktywność przeciwbakteryjną, na przykład wobec Pseudomonas cepusia oraz Pseudomonas maltophilia.

Zażywaj 25-100 mg dziennie. Pomoże to zmniejszyć najczęstsze objawy menopauzy m.in.: uderzenia gorąca, nocne pocenie, kołatanie serca.

Zioła, witaminy i super foods – zobacz które pomogą na menopauzę!

 • DHEA poprawia pamięć, nastrój i zwiększa libido. W przypadku niskiego poziomu w organizmie początkowa dawka powinna wynosić od 5 do 15 miligramów.
 • Chmiel (Humulus lupulus) zmniejsza lęk i napięcie oraz łagodnie wpływa na równowagę hormonalną. Przyjmuj 250 mg 2-3 razy dziennie.
 • Pregnenolon to prekursor estrogenu i progesteronu. Zażywaj 30 mg 2 razy dziennie. Pamiętaj, że kuracja DHEA i pregnenolonem musi przebiegać pod opieką lekarza.
 • Suplementy na regenerację nadnerczy wspomagają ten gruczoł produkujący hormony. Przyjmuj 1-2 kapsułki 2 razy dziennie.
 • Hormonalna terapia zastępcza zapisywana na menopauzę silnie obciąża wątrobę, dlatego jeśli zdecydujesz się na nią, wspomagaj detoksykację tego organu, zażywając produkty z ostropestu plamistego. Wybierz preparat zawierający 70-80% sylimaryny i spożywaj go w dawce 250 miligramów 2 razy dziennie.
 • Badania potwierdzają, że dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum) zwalcza objawy depresji menopauzalnej. Codziennie przyjmuj 900 mg ekstraktu zawierającego 0,3% hiperycyny.
 • Jeśli dokucza Ci kołatanie serca, sięgnij po serdecznik pospolity (Leonurus cardiaca) 200 mg lub 2 ml 3 razy dziennie.
 • Szałwia lekarska (Salvia officinalis) zmniejsza pocenie wywołane uderzeniami gorąca. Codziennie zażywaj po 4-6 gramów.
 • W niektórych badaniach koniczyna łąkowa (Trifoilum pratense) łagodziła objawy menopauzy. Przyjmuj 40 miligramów 1-2 razy dziennie.
 • Jeśli potrzebujesz odpocząć i pozbyć się stresu, wycisz się, popijając napar z rumianku, mięty pieprzowej lub męczennicy cielistej (Passiflora incarnata). Każde z tych ziół znane jest z relaksującego wpływu na organizm, szczególnie w okresie menopauzy.7 superrecept na menopauzę
 • Witamina E-kompleks (mieszanka tokoferoli i tokotrienoli) może pomóc w łagodzeniu objawów menopauzy. Codziennie przyjmuj 800-1200 j.m.. Uwaga: nie zażywaj dużych dawek witaminy E jeśli równocześnie przyjmujesz leki rozrzedzające krew.
 • Preparaty multiwitaminowe o wysokiej potencji dostarczą ważnych dla zdrowia substancji odżywczych.
 • W przypadku kłopotów ze stresem lub snem, pij napar z waleriany.
 • Białko sojowe w proszku (fermentowane) przyjmowane w dawce 60 gramów na dzień łagodzi uderzenia gorąca.

 

Literatura:

Mark Strengler, James F, Balch, Robin Young Balch: „Recepta na leki naturalne”